Co każdy powinien wiedzieć o geologii Kłodzka? Najdawniejszej, sięgającej setek milionów lat, historii tej ziemi? Tutejszych bogactwach mineralnych? Kamieniu w kłodzkich zabytkach?
Spróbujmy coś zaproponować. Miasto zbudowane zostało na pewnym podłożu skalnym – pokażemy co to za podłoże. Miasto zbudowano z różnych surowców, m.in. z różnorodnego kamienia – pokażemy więc również co to za kamień.
Centralnym punktem miasta jest jego rynek, tu też zaczynamy wędrówkę „geo-tropami”. Plac daje nam szansę poznania kilku odmian rodzimego piaskowca wykorzystanych w szeregu zabytkowych elementów architektonicznych (fontanna, kolumna wotywna, ratusz).
Geo stanowisko 01: Piaskowce Rynku – piaskowce Kłodczyzny
Zagadnienie wykorzystania w historycznej architekturze kamienia z ziemi kłodzkiej doskonale przybliża również wnętrze ratusza, niezwykle bogato dekorowane dużymi elementami strońskiego marmuru.
Geo stanowisko 02: Marianna nauczycielką geologii
Z rynku udajemy się na ul. Czeską (daleko nie jest…), a dalej na wstępny odcinek trasy turystycznej wiodącej na twierdzę. Czeka nas tu zupełna zmiana tematu.
Geo stanowisko 32: Na czym stoi Twierdza?
Później ulicami Tumską i Kościelną (mijając piękny piaskowcowy kościół parafialny), a następnie Łukasiewicza dochodzimy do Muzeum Miejskiego. Tym razem zwiedzanie będzie inne – oglądamy różnorodne „kamienie” na dziedzińcu oraz na posadzkach parteru tego budynku.
Geo stanowisko 09: Inne spojrzenie na Muzeum
Na położonym niedaleko placu Władysława Jagiełły poznajemy kilka odmian kamienia importowanego – ze Szwecji, Austrii i być może Grecji. Zaskakujące są też formy niektórych kamiennych elementów.
Geo stanowisko 16: Kot, pompa i kamienne lustro
Kilkuminutowe przejście ulicą Zawiszy Czarnego doprowadza nas do Parku Sybiraków. Tu ponownie oglądamy różnorodny kamień dolnośląski.
Geo stanowisko 18: Wieczne jak skała – pomniki w Parku Sybiraków
Lewym brzegiem Młynówki, uliczką Nad Kanałem wspinamy się na poziom gotyckiego mostu św. Jana. Sztandarowy zabytek – jego konstrukcja i zdobiące go figury – wykonany jest z różnorodnego kamienia z rejonu Kłodzka.
Geo stanowisko 19: Miniatura kawałka Pragi
Kolejne stanowisko… tuż poniżej. Schodzimy na Plac Miast Partnerskich, gdzie możemy docenić znaczenie granitu strzegomskiego – najważniejszego surowca kamieniarskiego eksploatowanego na Dolnym Śląsku. Skała ta posłużyła do wykonania nawierzchni placu.
Geo stanowisko 21: Zaskakujące meandry geologii
Uliczkami Jana Matejki, a potem Braci Gierymskich dochodzimy do dwóch małych kamieniczek – nr 6 i 8, gdzie łatwo możemy porównać charakter dawnej i współczesnej roboty kamieniarskiej, poznajemy też jeden z najpopularniejszych na świecie granitów ozdobnych.
Geo stanowisko 22: Zderzenie historii ze współczesnością
Tuż obok mamy kolejny punkt naszej trasy. W uproszczony sposób możemy tu poznać pochodzenie znacznej części najmłodszych skał, na jakich posadowione jest Kłodzko – osadów rzecznych.
Geo stanowisko 23: Rzut oka na rzekę
Ostatnie stanowisko, podsumowujące i „rozluźniające”, znajdujemy na ul. Ignacego Daszyńskiego. Na pasie zieleni czeka na nas wybór skał z terenu ziemi kłodzkiej – do przećwiczenia, czego nauczyliśmy się podczas wycieczki.
To mały wybór, krótki przegląd kłodzkich stanowisk geoturystycznych i zagadnień, jakie można na nich poznać – żeby na początek nie zanudzić, ani nie zniechęcić. Jeśli się spodobało, to zapraszamy albo do przejścia innych tras, albo do powybierania sobie geoturystycznych „przysmaków” z całej puli stanowisk obserwacyjnych. Krystaliczne podłoże miasta fantastycznie widać wzdłuż Lunety Żurawia. Młode osady – widzimy w rzece poniżej klasztoru pobernardyńskiego na ul. Waleriana Łukasińskiego oraz w kłodzkich kopalniach. Wszyscy ciekawi sposobów wykorzystania kamienia w zabytkach muszą zobaczyć tutejsze kościoły. Do wyboru, do koloru!