Idziemy w teren! To nie żarty! Będzie ostro pod górę, będą chaszcze, wykroty, może być bardzo mokro. Jeśli ktoś ma ochotę na „geoturystykę z fabułą” to możemy sobie dodać partyzantów, talibów, albo plemiona łowców głów – wtedy wszystkie otwarte odcinki pokonujemy w szyku ubezpieczonym, a poszczególne stanowiska badamy po wystawieniu posterunków.
Żeby klimat był odpowiedni, to skupimy się oczywiście na stanowiskach obserwacyjnych – na ile to możliwe – odległych od cywilizacji. No, ale w teren wychodzimy, bądź co bądź, z miasta, zacznijmy więc na rynku. Szybko jednak przemykamy na zaplecze budynków nr 24a i 25a.
Geo stanowisko 33: Pod Bastionem widokowym
Wąską, skrytą w krzewiastych zaroślach ścieżką idziemy ku północy – wzdłuż zbocza Fortecznej Góry. Minąwszy, schodzący w dół stoku średniowieczny mur odbijamy w lewo – pod górę, i gdzieś w pobliżu podstawy muru Słoniczoła Podzamcza odnajdujemy…
Geo stanowisko 34: Geologia dla orłów
Pobieramy próbki skał z tego odległego i trudno dostępnego miejsca. Jest to również dobre miejsce na obóz – bezpieczne i można się posilić kanapką oraz strawą duchową, spoglądając na świat u naszych stóp. Zwłaszcza, że potem czeka nas długi i mozolny trawers wzdłuż Donżonu, aż do baterii skazamatowanej i dalej – do Wróblego Szańca…
Geo stanowisko 36: Pod Wróblim Szańcem
Kolejne stanowiska penetrujemy poruszając się dalej na północ, wzdłuż Esplanady Żurawia.
Geo stanowisko 37: Przy Kaponierze
Przy kaponierze stokowej sprawdzamy swoje umiejętności w zakresie obsługi kompasu – choć w nietypowym zastosowaniu, czyli do określenia orientacji struktur geologicznych.
Następnie wykonujemy szkic kolejnego odsłonięcia, wyszukując i zaznaczając strefy silnego okwarcowania – od zawsze budziły one zainteresowanie geologów i górników, ponieważ żyłom i soczewom kwarcu często towarzyszyła niewidoczna gołym okiem mineralizacja związkami metali.
Geo stanowisko 38: Przy stalowej szynie
Potem zawracamy. Cofamy się na południe, a następnie schodzimy w dół stoku kierując się na wieżę kościoła. We wnętrzu świątyni – szansa na chwilę oddechu i zupełnie innego rodzaju obserwacje geoturystyczne.
Geo stanowisko 40: Marmurowo-wapienna uczta
Ale zaraz potem – wracamy w teren. Ulicą Forteczną dochodzimy do łachy na brzegu Nysy Kłodzkiej. Uwaga, to odsłonięte stanowisko! Ubezpieczając się nawzajem, przeprowadzamy analizę szlichową – płuczemy osad, poszukując minerałów ciężkich. Być może w ten sposób uda się udokumentować obecność złoża w wyższym biegu rzeki.
Geo stanowisko 41: Płukanie PRAWIE złota
Kolejne stanowisko widzimy po drugiej stronie rzeki. Dostać się do niego możemy na dwa sposoby. Pierwszy to marszobieg do mostu na Nysie, a potem – ulicą Dworcową. Jeszcze tylko założenie asekuracji linowej i zjazd na poziom rzeki. Ale można też inaczej – dla twardych: pokonywanie przeszkody wodnej w bród!
Geo stanowisko 42: Odkrywka dla twardzieli
Krótkimi skokami, uważając na zmotoryzowane patrole wroga, przedostajemy się ponad ulicę Podgrodzie. Kolejnego stanowiska poszukujemy na wysokości – widocznej po drugiej stronie rzeki – ul. Fortecznej …
Geo stanowisko 43: Łysogóry w miniaturze
Zostało ostatnie podejście – wspinamy się stokiem Owczej Góry, azymutem około 30°. Docieramy na zrównanie Fleszy Nowej. Tu kończymy naszą trasę. Należy więc założyć stałą bazę, a do tego potrzebna jest linia okopów…
…
To żart. Tu ciężko byłoby wykopać okopy.
Geo stanowisko 44: O geoturystycznym znaczeniu wojskowych robót inżynieryjnych…