Każdy sam ocenia z czym może sobie dać radę – nie nam to dyktować. Ale jeśli potrzebna była by trasa geoturystyczna niezbyt obciążająca fizycznie, złożona z punktów łatwo dostępnych i nieodległych od siebie, a jednocześnie ukazująca zarys pięknego geologicznego zróżnicowania miasta, to możemy zaproponować poniższą, dziesięcioetapową pętlę. Da się to zrobić nawet w Kłodzku, mieście w którego centrum mamy całkiem „górskie” deniwelacje”.
Trasa obejmuje stanowiska obserwacyjne położone w niższej części starego miasta …
Zaczynamy na pl. Władysława Jagiełły, wedle życzenia: albo od czerwonego piaskowca, albo od kamiennego lustra i różowego kota…
Niech będzie, że od piaskowca. Na rogu ulic Zawiszy Czarnego i Wojska Polskiego odwiedzamy plac, na którym do roku 1939 stała kłodzka synagoga. Dziś miejsce to upamiętnione jest kamiennym pomnikiem – ciekawym również z geoturystycznego punktu widzenia.
Geo stanowisko 15: Szalom Alejhem
Tuż obok, przeszedłszy ulicę Zawiszy Czarnego możemy przysiąść na ławeczkach koło fontanny i… pokontemplować ową fontannę, zwracając uwagę na kamień, z jakiego ją wykonano. A potem – pompa na masywnym granitowym postumencie, piękna kamieniarka w najbardziej reprezentacyjnej w tym miejscu kamienicy nr 14, a także – kamienny kot wykonany z dość wyjątkowej na terenie Polski skały.
Geo stanowisko 16: Kot, pompa i kamienne lustro
Przeszedłszy niecałe 200 m ku wschodowi znajdujemy się pod masywnym budynkiem – dziś siedzibą wydziału Dolnośląskiej Szkoły Wyższej oraz Gimnazjum nr 1. Jego portale przyciągają uwagę bogatymi rzeźbieniami roślinnymi, zwierzęcymi i antropomorficznymi – wszystko w piaskowcach ziemi kłodzkiej.
Geo stanowisko 17: Zwierzaki w kamieniu – choć nie skamieniałości
Ulica Zawiszy Czarnego doprowadza nas do kolejnego stanowiska, zlokalizowanego w Parku Sybiraków. Trzy znajdujące się tu pomniki, upamiętniające ważne zdarzenia w historii Polski, stają się dla nas również symbolem siły naszego, dolnośląskiego kamieniarstwa.
Geo stanowisko 18: Wieczne jak skała – pomniki w Parku Sybiraków
Następnym obiektem, jaki odwiedzimy będzie słynny gotycki kamienny most. Możemy dojść do niego na dwa sposoby. Pierwsza trasa wymaga wspięcia się wąską i nieco uciążliwą alejką Nad Kanałem, która jednak doprowadza na most. Obejrzawszy budowlę „od góry” będziemy musieli potem zejść na plac pod mostem. Wybierając drugą trasę musimy nadłożyć nieco drogi – Park Sybiraków opuszczamy idąc ku południowemu-wschodowi. Przez kładkę na Młynówce dochodzimy do ul. Ignacego Daszyńskiego, nią – do ul. Wita Stwosza, która już doprowadza nas na Plac Miast Partnerskich rozciągający się pod mostem.
Zaczynamy od przyjrzenia się konstrukcji tej przeprawy…
Geo stanowisko 19: Miniatura kawałka Pragi
… zaś spoglądając na sam plac możemy zapoznać się z ciekawostkami następnego stanowiska. Jest to urokliwe miejsce, w zakolu rzeki, otoczone drzewami – w sam raz na odpoczynek przed zwiedzeniem obiektu najbardziej zajmującego pod względem geologicznym.
Geo stanowisko 21: Zaskakujące meandry geologii
Odzyskawszy zapał do działania udajemy się do Kościoła MB Różańcowej na pl. Franciszkańskim, gdzie czeka nas geologiczna uczta.
Geo stanowisko 24: „Święte miejsce” geoturystów w Kłodzku
Jak obiecywaliśmy stanowisk miały być położone niedaleko od siebie. Na kolejnym znajdziemy się… wyszedłszy z kościoła. Jest to kamienna nawierzchnia placu Franciszkańskiego, a także cokół pomnika św. Franciszka i, znów, kamienne koty.
Geo stanowisko 25: Lekcja o granicie strzegomskim
Kilkadziesiąt metrów dalej – kolejne stanowisko z wyborem kamienia pochodzącego z różnych kamieniołomów ziemi kłodzkiej.
Geo stanowisko 26: Nasz własny bajzel
Nasz spacer kończymy około 150 m dalej, u wylotu ul. Daszyńskiego do ul. Tadeusz Kościuszki. Możemy się tu zadumać nad zadziwiającymi meandrami historii, udokumentowanymi konstrukcją wyjątkową chyba w skali całej Polski. Jak się okazuje prosty w formie szklany postument z reklamą towarzystwa ubezpieczeniowego ma „niezwykle bogate wnętrze”
Geo stanowisko 14: „Kłodzkie „babuszki”