Jak wybrać piankę windsurfing?

Pianki windsurfing stanowią niezbędny i niezastąpiony element w przypadku osób uprawiających windsurfing. Zamiennie bywają określane jako druga skóra, co doskonale je charakteryzuje. Zapewniają niezwykle skuteczną ochronę organizmu przed wyziębieniem, dlatego w konsekwencji umożliwiają pływanie nawet w mało sprzyjających warunkach. Dodatkowo pianka do windsurfingu umożliwia ochronę skóry przed promieniami UV, otarciami, a ostatecznie rzutuje na osiąganie lepszej wyporności. Jak dobrać odpowiednią piankę windsurfing pod kątem rodzaju i rozmiaru?

Rodzaje pianek do windsurfingu

Na rynku występuje bardzo wiele różnych rodzajów i modeli pianek przeznaczonych do windsurfingu, które są dostępne w różnych kolorach. Znalezienie odpowiedniej pianki powinno być poprzedzone określeniem, w jakich warunkach i kiedy ma ona zdać egzamin. Temperatura otoczenia i siła wiatru są czynnikami wskazującymi jaka pianka będzie najlepsza. Na każdy sezon dedykowana jest inna. W przypadku letnich pianek dostrzegalny jest o wiele cieńszy materiał, a ich grubość oscyluje zazwyczaj od 2 do 3 mm. Z kolei pianki zimowe są o wiele cieplejsze, grubość materiału zazwyczaj mieści się w przedziale od 3 do 6 mm.

Do określania grubości materiału wykorzystywane są dwie liczby. Na ich podstawie rozczytywana jest kombinacja grubości materiałów, które ją tworzą. Pianki są o wiele grubsze w okolicach tułowia, ponieważ w tej okolicy ciała ryzyko wychłodzenia jest największe. Z kolei w miejscach, gdzie dostrzegalna jest większa intensywność ruchów dostrzegalne są cieńsze warstwy materiału.

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie wersji short, czyli posiadającej krótkie rękawy i nogawki lub lycrę i boardshorty, a także pianki z długimi rękawami i nogawkami. Wówczas można uprawiać swój ulubiony sport przy niemalże każdych warunkach atmosferycznych. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup jednego modelu mieszanego, czyli posiadającego krótkie rękawy i długie nogawki lub na odwrót. Wraz ze zdobyciem doświadczenia, wybór odpowiedniej pianki staje się łatwiejszy. 

Pianka windsurfing – sucha, półsucha czy letnia?

Stojąc przed zakupem pianki, warto także wiedzieć, że wyodrębnienie rodzajów pianek powstało w odniesieniu do czynników atmosferycznych. W konsekwencji wyróżnia się:

  • pianki suche – ciepłe – przeznaczone dla osób pływających także poza sezonem letnim. Zapewniona jest doskonała izolacja ciała od wody. Posiada mankiety, które odpowiadają za uszczelnienie kołnierza, rękawów i nogawek i wodoodporny zamek. Wybierana zazwyczaj przez doświadczone osoby
  • pianki półsuche – ciepłe – dedykowane na sezon wiosenny, letni i wczesnojesienny. Ich grubość wynosi od 3 do 5 mm. Występują w nich mankiety i szczelne zamki. Sprawdza się w temperaturze wody wynoszącej od 10 do 20 stopni. 
  • pianki mokre – letnie – powstają z cienkiej warstwy neoprenu i odpowiadają za ochronę przed zimnym wiatrem, szokiem termicznym i promieniami UV. 

Jak wybrać rozmiar pianki do windsurfingu?

Pianka koniecznie musi być dopasowana do ciała. Nie zawsze warto kierować się samym rozmiarem. Model musi być dopasowany do kształtu i budowy, a także do płci. Wszelkie różnice anatomiczne są uwzględnione w modelach. Damskie są szersze w biodrach, a męskie w ramionach. Pianka musi dobrze przylegać, ale jednocześnie nie może powodować ucisku. Powinna zapewnić swobodne oddychanie i ruch. Z kolei za luźna pianka spowoduje przeciekanie wody w przestrzeń pomiędzy pianką a ciałem.